Różnica pomiędzy oryginalnymi klockami hamulcowymi a ich tańszymi zamiennikami to nie tylko cena
Klocki hamulcowe są zwykle jednymi z pierwszych podzespołów, jakie pojawiają się na rynku z myślą o trafiających do sprzedaży nowych modelach samochodów.
2018-08-24, 11:36

Każdy sklep motoryzacyjny czy hurtowania posiada imponujący katalog tych części przeznaczonych nawet do najrzadziej spotykanych aut. Nie zawsze jednak są to części spełniające wymagania danego modelu. Różnica pomiędzy dwoma pozornie identycznymi klockami hamulcowymi może być znacząca.

Jakość, którą trudno stwierdzić gołym okiem

Popyt na klocki hamulcowe jest ogromny. Ponieważ są to jedne z samochodowych części eksploatacyjnych, ich trwałość jest ograniczona i domyślnie przeznaczone są do wymiany w określonym, zwykle łatwym do przewidzenia przedziale czasu. Jeśli klocki hamulcowe są dobrze dobrane, prawidłowo założone i użytkowane, czas ten będzie zbliżony do założeń producenta zarówno samych części, jak i samochodu. Jeśli jednak na którymś z wymienionych etapów popełniony zostanie błąd, żywotność klocków może drastycznie spaść.

W efekcie sporego popytu mamy na rynku części zamiennych niezwykle szeroką ofertę klocków hamulcowych do samochodów wszystkich modeli oraz marek. Kupno nowych nie powinno nastręczać wielkich trudności nawet posiadaczom szczególnie rzadkich samochodów. Już jednak na etapie przeglądania katalogów powstaje pytanie, czy lepiej postawić na klocki oryginalne, czy też może jednak na ich zamienniki? Na pierwszy rzut oka główną różnicą pomiędzy oboma produktami jest ich cena. Jednak, jak radzą specjaliści, klocków hamulcowych nie powinniśmy nigdy kupować na oko. Pozornie wyglądające na identyczne, poszczególne produkty ujawniają różnicę jedynie po bardzo dokładnym zbadaniu ich budowy. Badanie takie nie jest jednak możliwe do przeprowadzenia gołym okiem. Oprócz różnic w precyzji wykonania, pozostaje również różnica w użytych materiałach. Ich jakość pozornie może być bez zarzutu i dopiero np. analiza składu mieszanki powierzchni ciernej ujawnia prawdę.

Renoma, za którą idzie zaufanie do marki

Trudne w ocenie różnice pomiędzy poszczególnymi klockami hamulcowymi sprawiają, że kierowcy każdorazowo dokonując zakupu muszą polegać przede wszystkim na zaufaniu. Zaufanie to jest cechą wypracowywaną przez najważniejszych producentów tych części w ciągu wielu długich lat. Opinie setek tysięcy, a czasem milionów klientów, budują renomę producenta i sprawiają, że kolejni kierowcy gotowi są zawierzyć swoje bezpieczeństwo oferowanym przez niego klockom hamulcowym. Wybierając części renomowanych marek nie możemy wprawdzie czuć się zwolnieni z obowiązku oceny ich stanu (nawet wśród najlepszych i najdroższych klocków zdarzają się pojedyncze egzemplarze posiadające wady konstrukcyjne), jednak szansa na to, że doznamy rozczarowania, jest naprawdę niewielka.

Inaczej rzecz ma się w przypadku tanich zamienników. Każdy zakup tego typu części obarczony jest pewnym ryzykiem świadomie podejmowanym przez kupującego. W przypadku zamienników klasy premium ryzyko to jest wprawdzie stosunkowo nieduże, za to kupno najtańszych klocków hamulcowych należy uznać za działanie co najmniej nierozważne.

KONTAKT / AUTOR
Daniel
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.